Türk ve Ermeni elçiler Moskova’da görüştü: İlk mesajlar olumlu

28 Ağu 2021
21,036
0
serdar-kilic-300x200.jpeg

Ermenistan nezdinde Türkiye Özel Temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç ile Ermenistan Parlemento Başkanı Yardımcısı Ruben Rubinyan, Rusya arabuluculuğunda ilişkilerin normalleştirilmesi hedefiyle gerçekleştirilen müzakereler çerçevesinde ilk kez Moskova’da biraraya geldi.

Görüşme sonrasında Türkiye ve Ermenistan Dışişleri Bakanlığı birbirinin aynı ifadeleri içeren yazılı açıklamada bulundular. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Özel Temsilciler, olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek normalleşme sürecine yönelik olarak ön görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır.”

Görüşmeye ilişkin bir fotoğraf basınla paylaşılmadı ve iki elçi görüşme sonrası basına açıklama yapmadı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kılıç-Rubinyan görüşmesinden önceki sabah düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan ve Azerbaycan’ın ikili gündemlerindeki kilit konulardan biri olan, sınır hatlarının çizilmesi konusunda anlaşmaya yakın olduklarını söyledi. Lavrov, Ermenistan’ın bu konuya ilişkin teklifini Azeri tarafına ilettikleri bilgisini vererek, sınır sorunları üzerinde çalışan bir Ermenistan-Azerbaycan-Rusya komisyonunun en kısa sürede faaliyete geçmesi üzerinde durduklarını bildirdi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dErmenistan: Türkiye ile diplomatik ilişki istiyoruz​

    dErdoğan’ın danışmanı ‘Kazakistan işgal ediliyor’ dedi, Rusya ‘açıklama’ istedi​

    dKazakistan’daki protestolardan Türkiye’nin çıkarması gereken dersler​
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, geçen ay yaptığı açıklamada Bakü’nün Ermenistan ve Türkiye’nin normalleşme çabalarını “tam desteklediğini” söylemişti. Taraflar arasındaki ikinci görüşmenin yeri ve tarihinin ise bilahare belirleneceği duyuruldu.
 
Üst Alt