Sakaryalılar asgari ücrete yapılan ara zammı nasıl değerlendirdi?

28 Ağu 2021
75,888
0
“Vatandaş bu pahalıkla nasıl geçinsin”Emekli olduğunu söyleyen Sezai Canay, “ Asgari ücret çok düşük, en az 6 bin 500, 6 bin 750 TL olması gerekiyordu. Ekmek olmuş 4 lira, eğer evi yoksa bu aile birde kira vermek zorunda. Nasıl geçinsin vatandaş bu pahalılıkla? Ben ekonomi kitapları okuyorum o yüzden biraz anlarım bu işlerden. Enflasyonun bu kadar yüksek olmasının sebebi israf, bütçe açığı ve dış ticaret açığıdır. Saraylara, onlarca uçağa ne gerek var?” diyerek asgari ücrete gelen zam hakkında düşüncelerini ifade etti. “Çobanın bile bankaya borcu var”Son zamanlarda gelen zamlar dolayısıyla asgari ücrete gelen zammı yetersiz bulan Adnan Özbağ, “ Her şeye gelen zamlar sonrasında bu asgari ücret yetersiz. Akaryakıta, gıdaya, her şeye zam geliyor. Bizim gelirimiz hiçbir zaman artmıyor. Herkesin, hatta dağdaki çobanın bile bankalara borcu var. Herkes önceden yaptığı birikimi yiyor, kimsenin kenarda kuruşu kalmadı” şeklinde konuştu. “Buna da şükür”Asgari ücrete gelen zam sonrasında konuşan Çökekler Cami imamı Erhan Özkırklar, “ Gerçekten fiyatlar çok pahalı, bence daha fazla zam yapılması gerekiyordu ama buna da şükür. Diyanet olarak aldığımız paradan memnunuz” diyerek gelen zam hakkında düşüncelerini söyledi. “Tatmin edici değil”Önceden inşaat çalışanı olduğunu ancak son zamanlarda sağlık sorunları nedeniyle çalışamadığını söyleyen vatandaş Zafer Uygar, zammın tatmin edici olmadığını söyledi. “ Gelen zam asla tatmin edici değil. Biz bu rakamın daha üzerinde bir para bekliyorduk. Asgari ücrete çalışan birisi; kirasını, faturasını, mutfak masraflarını nasıl ödesin? Bu insanlar tatile gitmesin mi?” diyerek son zamlar hakkında konuştu. “Enflasyonla yarışamıyoruz”Geçtiğimiz günlerde gelen zam ve enflasyon hakkında konuşan Sakaryalı vatandaş Mustafa Çetintaş, “ geçtiğimiz Aralık ayında gelen zam sonrasında tekrar bir zam gelmesi bizim enflasyonla yarışamadığımızı gösterir. Herkes gibi ben de Türkiye’nin refah seviyesinin yükselmesini isterim” diyerek düşüncelerini dile getirdi. “Asgari ücretin artması hiçbir şeyi değiştirmiyor”14 yaşındaki Tuana Öztatar; asgari ücret, hayat pahalılığı ve okul giderleri hakkında çektiği sıkıntılar hakkında konuştu. “ Herkes gibi ben de şikayetçiyim. Asgari ücretin artması hiçbir şeyi değiştirmiyor, asgari ücrete zam geldikten sonra her şeye zam geliyor. Liseye hazırlanırken çok fazla kitap almam gerekiyordu, kitaplar çok pahalı olduğu için ailemle birlikte oldukça fazla sıkıntı çektik. Her şey iyiye gidiyor gibi görünse de aslında kötüye gidiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak : https://medyabar.com/haber/11311829/sakaryalilar-asgari-ucrete-yapilan-ara-zammi-nasil-degerlendirdi

Üst Alt