Rio Tinto CEO'su Yeni Çin Cevher Satın Alma Şirketinden Üst Düzey Yöneticilerle Buluştu

28 Ağu 2021
120,324
0
Küresel madencilik firması Rio Tinto'nun CEO'su, ülkenin demir cevheri alımlarını merkezileştirmek amacıyla oluşturulan yeni Çin devlet kurumunda üst düzey yöneticilerle bir araya geldi.

Pekin, Çin Ağustos ayında 20 milyar yuan (3 milyar $) kayıtlı sermaye ile China Mineral Resources Group'u kurdu. Hareket, Pekin'in Rio, BHP Group, Fortescue Metals Group, Vale ve diğerleri gibi tedarikçilerle fiyatlar üzerinden daha fazla nüfuz kazanma çabası olarak görüldü.

Şirket Pazartesi günü Mandarin'de Çin web sitesinde yaptığı açıklamada, Rio'nun CEO'su Jakob Stausholm ve ticari direktör Alf Barrios, 1 Eylül'de Grubun üst yönetimi ile bir online toplantı gerçekleştirdi,.

Stausholm yaptığı açıklamada, “Rio Tinto Group, China Minerals ile stratejik bir ortak olma ve çeşitli alanlarda kapsamlı işbirliğini derinleştirmek ve kazan-kazan gelişimini sağlamak için birlikte çalışma fırsatına sahip olmaktan büyük onur duyuyor” dedi.

China Minerals Başkanı Yao Lin, grubun Rio ile stratejik bir ortaklık kurmaya ve Çin'in çelik endüstrisini geliştirmek için kazan-kazan ve sürdürülebilir tedarik zinciri sistemi üzerinde çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Çin, yıllık yaklaşık 1,2 milyar ton çelik üretimi hammadde tüketiminin yaklaşık %80'ini ithal etmesi gerektiği için uluslararası demir cevheri fiyatlarına maruz kalmakta.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/...ketinden-ust-duzey-yoneticilerle-bulustu-2876
 
Üst Alt