Putin Avrupa’ya Kuzey Akım 2 Yasaklarını Kaldırma Çağrısı Yaptı

28 Ağu 2021
120,324
0
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şangay İşbirliği Örgütü (SCO)’nün Özbekistan Semerkant’ta düzenlediği zirveye katıldı. Zirvenin devamındaki basın toplantısına Putin’in sözleri damga vurdu. Putin, Avrupa’nın doğalgaz krizinin Rusya’yla ilgisi olmadığını, eğer doğalgaz sorununu çözmek istiyorlarsa Kuzey Akım 2 (Nord Stream 2) doğalgaz boru hattının kullanımını engelleyen yasakları kaldırmalarını söyledi.

"ENERJİ KRİZİNİN SEBEBİ YEŞİL AJANDA"

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Parlamentosu, doğalgaz ve nükleer enerji santrallerine yapılan yatırımları iklim dostu olarak nitelendiren Avrupa Komisyonu’nun yasa tasarısını önlemek için sunulan önergeyi reddetti. Doğalgaz ve nükleer santraller konusundaki tartışma, Avrupa ülkelerini ikiye böldü. Putin, Avrupa’nın yaşadığı enerji krizini, ‘yeşil ajanda’ diye nitelendirdiği bu tartışmaya bağladı ve Rusya’nın enerji yükümlülüklerini karşılayacağı konusunda ısrarcı oldu.

Putin’in bahsettiği Kuzey Akım2 (Nord Stream 2) doğalgaz hattı, Kuzey Akım 1 (Nord Stream 1) hattına paralel olarak Baltık Denizi üzerinden Rusya’yla Almanya’yı birbirine bağlıyor. Bir yıl önce kurulan hat, Avrupa’nın Rusya’ya artan enerji bağımlılığı ve çevreye verebileceği potansiyel zarardan dolayı tartışma konusu olmuştu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği 24 Şubat 2022 tarihinden birkaç gün önce Almanya, Kuzey Akım 2 ( Nord Stream 2 ) doğalgaz hattının kullanımına devam edilmeyeceğini duyurdu. Avrupa’da doğalgaz fiyatlarında ise Rusya’nın yaptırımları nedeniyle neredeyse iki kat zamlandı.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/...kim-2-yasaklarini-kaldirma-cagrisi-yapti-2875
 
Üst Alt