Maden Sahalarına ‘Rehabilitasyon Fonu’

28 Ağu 2021
120,324
0
Maden Sahalarına ‘Rehabilitasyon Fonu’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, yeni maden yasası taslağı ile maden sahalarının rehabilitasyonu için fon oluşturulacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamalarda şu bilgileri verdi: ““Yeni maden yasasında yeni bir fon oluşturuyoruz. Bu fonda toplanan paralarla maden sahalarının tekrar doğal haline geri döndürülmesi ve düzenlenmesi işi gerçekleşecek. Rehabilitasyon, şirket inisiyatifinden çıkıyor. Bütün şirketler, faaliyetlerini devam ettirirken bu fona para ödeyecek. Taslak çalışmaya göre şirketler; vergi, maaş, devlet hakkı ve ruhsat bedeli dışında bir de rehabilitasyon bedeli ödeyecek. Sonrasında Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, sahada işler bittikten sonra ihalesini yapıp ve ilgili fondan para aktarıp sahayı eski haline getirecek” diye konuştu.

Kalaycı, yeni kanun taslağında cezaların daha makul rakamlara çekildiğini anlattı. Geçen yıl maden ithalatında 20 milyar dolardan fazla açık verildiğini anlatan Kalaycı, Türkiye'nin jeolojik yapısının bu açığı kapatabilecek potansiyele sahip olduğuna işaret etti.


Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/maden-sahalarina-rehabilitasyon-fonu-2890
 
Üst Alt