Ida Kasırgası ABD’de hayatı felç etti: En az bir kişi hayatını kaybetti

28 Ağu 2021
75,888
0
Amerika Birleşik Devletleri (ABD), kasırgaya teslim oldu. Pazar günü ülkenin en önemli sanayi koridorlarından biri olan New Orleans’ta binaların çatılarını uçuran, elektrikleri kesen ve Louisiana kıyılarından akan Mississippi Nehri’nin akışını tersine çeviren en güçlü fırtınalardan biri olarak karaya vuran Ida Kasırgası, etkisini sürdürmeye devam ediyor. New Orleans’taki elektrik kesintisi, şehrin sele karşı savunmasızlığını artırdı ve yüz binlerce insanı bunaltıcı yaz sıcağında klima ve soğutmadan yoksun bıraktı.

New Orleans’ta etkisini gösteren Ida Kasırgası, eyalette bütün hayatı felç ederken, yaşanan afet sonrası en az bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Şehir yetkililerine göre, Pazar günü geç saatlerde tüm New Orleans şehri elektriksiz kaldı. Kentin İç Güvenlik ve Acil Durum Hazırlık Ofisi Twitter’da yaptığı açıklamada, kentin elektrik tedarikçisi Entergy, şehirdeki tek gücün jeneratörlerden geldiğini doğruladı.

KASIRGANIN ŞİDDETİ 5 SAAT İÇİNDE SAATTE 72 KM’YE ULAŞTI

Ida Kasırgası, Pazar günü itibariyle şiddetini arttırmaya başladı. Kasırga, 5 saat içinde karaya inerek saatteki hızını 72 km’ye ulaştırdı. Kasırganın kuvvetli rüzgarları, Pazar sabahı Grand Isle’ı vurmaya başladı. Louisiana bariyer adasında güç kaybolmadan önce, sahildeki bir web kamerası, büyüyen dalgaları, palmiye ağaçlarının kopuşunu ve okyanusun istikrarlı bir şekilde yükseldiğini gösterdi. Ülke çapında kesintileri izleyen PowerOutage.US’a göre, yüz binden fazla müşteri öğle saatlerinde Louisiana’da elektriksiz kaldı. Yetkililer, Ida’nın büyük bir kasırgaya dönüşebileceğini ve tahliyelerin şu an çok zor olduğunu duyurdu.

BAŞKAN BİDEN ACİL DURUM İLAN ETTİ

Başkan Joe Biden, Ida’nın gelişinden önce Louisiana ve Mississippi için acil durum bildirimlerini onayladı. New Orleans’ta meydana gelen kasırganın daha da şiddetleneceği ve 2005 yılında meydana gelen Katrina kasırgasına benzeyebileceği öğrenildi.
 
Üst Alt