Havadaki koronavirüse ilişkin araştırma: 20 dakika sonra etkisizleşiyor

28 Ağu 2021
75,420
0
DepoPhotos_17352917-300x200.jpg

Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele tüm ülkelerde sürüyor. Mücadele devam ederken virüse dönük araştırmalarda devam ediyor. Son yapılan araştırmaya göre virüsün havaya karıştıktan 20 dakika sonra bulaşma kapasitesinin yüzde 90’ını kaybettiği ve bu kaybın çoğunun nefes verildikten sonraki ilk 5 dakikada gerçekleştiğini ortaya koydu.

Bloomberg’in aktardığına göre, Bristol Üniversitesi Aerosol Araştırma Merkezinde yapılan çalışma önemli veriler ortaya koydu. Virüsün nefes verildikten sonra nasıl davrandığını canlandıran araştırma, virüsün daha uzak mesafelerde bulaşıcılığının daha düşük olduğunu gösterdi.

HIZLA KURUYOR


Araştırma merkezinin direktörü Jonathan Reid, Guardian’a yaptığı açıklamada, uzak mesafelerde daha az bulaşıcı virüs bulunduğunu çünkü virüsün zaman geçtikçe bulaşıcılığını kaybettiğini söyledi. Bulgular, virüsün akciğerlerin nemli ve karbondioksit açısından zengin ortamından ayrıldıktan sonra hızla kuruduğunu ve diğer insanlara bulaşma kabiliyetinin azaldığını gösterdi. Havadaki nem oranının, bulaşıcılığın ne kadar hızlı devre dışı bırakılacağı konusunda belirleyici olduğu ifade edildi.


Ofislerde bulunan kuru havaya benzer şekilde yüzde 50’nin altındaki nem seviyelerinde, virüs beş saniye içinde bulaşma riskinin yarısını kaybederken, banyo gibi nem oranının yüzde 90’a ulaştığı alanlarda ise virüsün bulaşıcılığını daha yavaş kaybettiği belirtildi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dKoronavirüsten 153 kişi hayatını kaybetti​

    dKoronavirüse karşı önemli adım: Hastalığın ağır geçmesine neden olan gen bulundu​
Çalışma, hava sıcaklığının virüsün bulaşıcılığı üzerinde hiçbir etkisi olmadığını saptadı.Henüz akran denetimine sunulmamış olan çalışma, virüsün genellikle kısa mesafelerde bulaşması sebebiyle sosyal mesafe ve maske kullanımının Covid-19’dan korunmadaki önemini gösterdi.
 
Üst Alt