Haluk Pekşen'in ölüm nedenini kızı açıkladı

28 Ağu 2021
123,626
0
Eski CHP’li vekil Haluk Pekşen, Bodrum ve Ankara’daki iki ayrı hastanede yaklaşık bir ay süren yaşam mücadelesini kazanamadı.

Pekşen'in ölüm nedenine ilişkin olarak kızı Ezgi Pekşen'den bir paylaşım geldi:

"Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi adına hayatımızın en acı günlerinden geçerken bu açıklamayı yapmak zorunluluğunu hissediyorum. Kıymetli babam Haluk Pekşen ne zatürre ne Covid ne de aşı sebebiyle hayatını yitirmiştir.

15 Ağustos 2022 günü akşamı yemek yerken rahatsızlanması üzerine Acıbadem Bodrum Acil’ine gittik. “Göğsünde bir yanma hissettiğini, bu acının yemek esnasında başladığını” ifade etti. Yapılan tahlil sonucunda kan değerleri referans aralıkları içerisinde, ekg si de normal çıktı.

Ağrı kesici verip bizi eve gönderdiler. Babamın acısı tüm gece devam etti ve sabah erken saatte yeniden “beni hastaneye götürün” dedi, doktorlar yine herşeyin normal olduğunu belirtseler de babam hastaneye yatmak istedi.O gece tansiyonu yükselip alçalmaya ve ateşi çıkmaya başladı

Çarşamba günü tüm değerleri yükselmişti, vücutta enfeksiyon oluşmuştu. Babamın sorumlu doktoru ne tuhaftır ki bir sözüm ona(!) gastrologtu. Covid, zatürre başlangıcı vs türlü tahminlerde bulunsalar da bir türlü teşhis koyamadılar.

Babam belki anlayan çıkar diye odaya gelen tüm doktorlara “göğsümde yanma var yatınca artıyor, yemek yiyince artıyor. Reflüm var ondan olabilir mi” diye anlattı.Ama “ne olacak bu memleketin hali” diye babama dert yanan o kişilerin aklına “size bir endoskopi yapalım”demek gelmedi.

Bir süre sonra “iyileştin” diye taburcu ettikleri babam daha da kötüleşti ve uçak ambulansla Ankara Güven Hastanesi’ne getirdik. Doktorlar yemek borusunun http://32.cm’nde kalp hizasında delik olduğunu fark ettiler ve babama sordular.

Babam da balık yediği sırada fenalaştığını ve bunu Acıbadem’de ifade ettiğini söyledi. Ancak artık enfeksiyon kalp zarına yol yapmıştı, değerleri çok artmış ve uygulanan yanlış tedavi sebebiyle bağışıklık sistemi çökmüştü. Doktorlar ellerinden geleni yapsalar da 22 gün geçmişti.

Benim canım babam her zamanki gibi elinden gelen tüm mücadeleyi verdi ancak 1 ay dayanabildi. Yaşadığımız bu acıyı hazmedemiyoruz, yüreğimiz yanıyor. “Size anjiyo yapalım” demek yerine “size endoskopi yapalım” deseler şuan Haluk Pekşen aslanlar gibi yanımızda olacaktı.

Ancak babama konulan yanlış teşhis gibi yanlış bilgilerle insanların kandırılmasını kendi vicdanımıza yediremeyiz. Babamın durumunun aşı ile hiçbir ilgisi yoktur."


Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi adına hayatımızın en acı günlerinden geçerken bu açıklamayı yapmak zorunluluğunu hissediyorum. Kıymetli babam Haluk Pekşen ne zatürre ne Covid ne de aşı sebebiyle hayatını yitirmiştir.

— Ezgi Pekşen (@ezgipeksen) September 19, 2022

Haluk Pekşen'in yoğun bakımdan çıktığı ilk gün yazdığı mesaj da akıllara acaba yanlış teşhis uygulandı mı ihtimalini getirmişti. İşte Pekşen'in o gün kullandığı ifadeler:

Günaydın arkadaşlar,
Hikayesi biraz uzun çok ağır bir rahatsızlığı yenmek üzere bugün yoğun bakımdan kısmen de olsa ayrılmayı başardım.
Birkaç saat içerisinde bir Elektro Şok’la hayata tutunabileceğimi hiç düşünmemiştim.Bir yanlış teşhis ve arkasından doktorun size söylediği %50 seçeneğinin ne kadar ağır olduğunu çok ağır bir şekilde anladım.Belki bir kaç dakikalığına film şeridi gibi gözlerinizin önünden bir hayat akıp gitmişti.
Herşey bir anda anlamsız ve çaresizlik içerisinde tüm benliğinizi sarıyor…

Çok ağır zor ve meşakkatli bir süreç yaşadım.
Umarım en kısa surede toparlanır ve bu güzel ülkemizi, ülkemizin heyecan dolu bir o kadar mutsuz ve umutsuz gençlerini geleceğe hazırlayabilmek için Yeniden İnşa sürecine var gücümüzle katkı verebiliriz.
Yoğun bakımdan ayrılırken Doktor ve sağlık çalışanları kulağıma;”şimdi sıra sizde kurtarın ülkemizi” sözlerini hiç unutmayacağım.
Bugün Hastanede yine de sıkı bir sağlık desteği altında ancak yoğun bakımda olmadan tedavi süreci başlatılacak.
Umarım en kısa zamanda her şey geride kalır.
Yaşadığım bu zor günlerde en başta ailemin,yeniden CHP grubumuzun destek ve temennileri hayata tutunmakta çok büyük güç olmuştur.
Bu vesileyle her birinize ayrı ayrı sonsuz şükran,minnet,saygı ve sevgilerimi ifade ediyorum.
Eşim ve çocuklarıma gösterdiğiniz yakın ilgi verdiğiniz manevi desteği hiç unutmayacağım.
Benim büyük ve güzel ailem.
Kucak dolusu sevgiler ve Saygılarımla…

Haluk PEKŞEN

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/haluk-peksenin-olum-nedenini-kizi-acikladi-76202
 
Üst Alt