Donald Trump'ın sosyal medya uygulamasına dair tüm bilinenler

28 Ağu 2021
100,991
0
Eski ABD Başkanı Donald Trump geçen yıl Twitter'ın hesabını kapatmasının ardından Truth Social adlı yeni bir sosyal medya platformu kurdu. Twitter, Facebook, YouTube, Netflix gibi ana akım platformlara alternatif olması amacıyla kurduğu Trump Media & Technology Group (TMTG) şirketi aracılığıyla Trump kitlesine farklı kanallardan seslenmeyi ve tabanını genişletmeyi amaçlıyor.

Peki 21 Şubat'ta Apple'ın çevrimiçi mağazası App Store'dan indirilebileceği belirtilen Truth Social nasıl ortaya çıktı, arkasında hangi şirketler var ve uygulamayı kimler kullanıyor?

Trump neden yeni bir sosyal medya platformu kurdu?

Twitter, Ocak 2021'de "şiddet olaylarını kışkırttığı" gerekçesiyle 90 milyon takipçisi olan Donald Trump'ın hesabını kalıcı olarak kapatmıştı. Facebook da Haziran 2021'de benzer bir karar alarak Ocak 2023'e kadar Trump'ın uygulamada paylaşım yapmasını engelledi.

Sansür hamlelerine itiraz eden Trump da yeni bir ağ kurdu ve ona göre Truth Social, "büyük teknolojinin tiranlığına karşı direnişi" simgeliyor.

Sosyal medya uygulamalarında çok sık paylaşım yapan Trump başkanlığı sürecinde günde ortalama 30 tweet atıyordu. Trump şimdi kitlesini Truth Social'a taşıyabileceğine inanıyor.

Truth Social'ı kim yönetiyor?

Platformun arkasında iki kuruluş var. İlki Donald Trump'ın Şubat 2021'de kurduğu Trump Media & Technology Group (TMTG). Şirketin CEO'suysa ABD'nin eski Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Devin Nunes. Diğer şirketse ABD'li bankacı Patrick Orlando'nun kurduğu, finans alanında faaliyet yürüten Digital World Acquisition Corp (DWAC).

Truth Social nasıl çalışıyor?

Truth Social, Twitter'la aynı mantığa sahip. Ancak "beğeni (like)" yerine "hakikat (truth)", "retweet" yerine "retruth" var.

Uygulama halihazırda App Store'dan indirilip kullanılabiliyor. Platformun internet sitesine göre uygulamanın android versiyonu da yakında çıkacak. Uygulamaya kaydolurken e-posta adresi ve telefon numarası gerekiyor.

Her ne kadar kullanıcıların girişini engelleyecek hatalar ilk gün sıkıntı yaratsa da ABD sağının popüler yüzleri Truth Social'a geçiş yaptı bile. Aşı karşıtlığı yaptığı gerekçesiyle Twitter'ın kişisel hesabını kapattığı Temcilciler Meclisi Üyesi Marjorie Taylor Greene bunların başında geliyor. Greene'in resmi Kongre hesabıysa hâlâ Twitter'da aktif. Öte yandan Sean Hannity, Dan Bongino gibi gazeteciler de yerlerini almış vaziyette.

Araştırma firması Apptopia'ya göre uygulama App Store'a konmasından bu yana 170 bin kez indirildi.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/donald-trumpin-sosyal-medya-uygulamasina-dair-tum-bilinenler-40710
 
Üst Alt