Almanya Turkovac aşısı olanları hiç aşı olmamış sayacak

28 Ağu 2021
21,036
0
turkovac-300x158.jpg

Almanya, Türkiye vatandaşlarına yönelik vize şartlarını güncelledi. 7 Ocak 2022 tarihli güncellemeye göre, “Almanya’da geçerli sayılan aşılardan yaptırmayanlar, hiç aşı olmayanlar; negatif testi olsa bile” ülkeye alınmayacak.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre; tam aşılarını olmayıp da, Almanya’ya girmesinde zorunluluk bulunanlar (duruşma, mahkemede şahitlik gibi) ancak bunu kanıtlarlarsa, karantina şartıyla girebilecek. Aşılarını yaptırmamış olanlar, vize başvurusunda bulunabilecek ancak vizesi olsa bile Moderna, BioNTech, AstraZeneca ya da Johnson&Johnson aşısı olmamışsa, Almanya’ya alınmayacak.

İKİ DOZ TURKOVAC YETMİYOR

Açıklamada bu durum, “Zorunlu seyahat nedeni yoksa da aşı olmamış kişiler başvurabilir. Ancak ülkeye girişe, tüm dozlar tamamlanınca izin verilecek” diye özetlendi. Türk aşısı Turkovac da, Çin aşısı ve Rus aşısı gibi Almanya’da tanınmıyor. Turkovac yaptıranlar, iki dozunu bu aşıdan tamamlasa bile Almanya’ya alınmayacak.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dTTB’den Sağlık Bakanlığı’na Turkovac soruları: Bilimsel rapor yayını nerede?​

    d‘Türk aşısı’ TURKOVAC etkili mi, yan etkileri var mı? Uzmanlar ne diyor?​

    dİYİ Parti’den TURKOVAC çağrısı: İktidar güvenirliğini kaybetti, bilimsel verileri paylaşın​


Türkiye’den seyahat kısıtlamaları sürdüğü için, koronavirüsü kurallarına hep uyulması da talep edilirken, aşılarla ilgili Robert Koch Enstitüsü’nün sitesine bakılması önerildi. Bu sitede, AB’nin tanıdığı dört aşı dışında aşı bulunmuyor.
 
Üst Alt